Gördüğü ne varsa...

24 Kasım 2008 Pazartesi

Antalya'ya yapılan çalışmalar...

18 yıllık hayatımın 15'ini Antalya'da yaşamış, Şehircilik ile ilgilenen birisi olarak kente yapılanlardan bazen memnunum, bazen de utanç duyarım.

Antalya için yapılan raylı sistem projesi her ne kadar güzel olsa da Şarampol'den Ali Çetinkaya'ya olan bölümde işler değişiyor.
Şehrin en önemli arterlerinden olan bu kısım maalesef bu çalışmalar nedeni ile teker şeride indirilmiş ve Antalya araç trafiği için kapanması zor bir yara açmıştır.
Bir çok kez bu tıkanıklığın olmaması için Metro önerilse de Menderes başkan onlarca milyon lira tasarruf uğruna kolay yolu seçmiştir. Oysa Menderes Türel'in yaptığı bu hata ileriki yıllarda Antalya trafiğini kangren etmekten başka bir işe yaramayacaktır.


100.Yıl Spor tesislerinin yerine yapılan Stadyum ve Spor salonu'na da Antalya'nın ihtiyacı vardı. Yine de 100. Yıl yerine Kepezüstü, Masadağı ya da Üniversite civarlarına yapılmış olsa idi rant ve çevre sorunları ile fazla uğraşılmazdı.
Şu an için mevcut olan Atatürk Stadı, UEFA standartlarında bir stadyum olmaktan çok uzak bir yapıya sahip. Mardan Stadı da sadece Kundu'da konaklayan turistlerden başka kimsenin işine yaramayacaktır.
Ayrıca Antalya üzerinde 5000'den yüksek kapasitede bir spor salonu bulunmamaktadır. Bu nedenle 100.Yıl'da yapılan yeni tesislerin önemi küçümsenmemelidir.

Ek olarak tesislerin yanına planlanan gökdelen projesi asılsız olsa da olmasa da çevre binalar ile uyumlu olması için 100 metre'den yüksek yapılamayacağı büyük olasıdır. Şu anki en yüksek bina olan 82 metrelik Pınarlar Sitesi ile karşılaştırınca Antalya yeni bir sembol kazanabilir. 40m'lik Yivliminare, 70m'lik Eski Otogar ve Eski İl Özel İdare gibi. Bir büyükşehir olarak Antalya'nın gökdelenlere ve bu tür yapılaşmalara uygun bir semte ihtiyacı vardır.

Hiç yorum yok:

Bu gadget'ta bir hata oluştu

Künye ve telif hakları

Test 1, Yayın 0